Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej GLINKA przekazuje apel Wydziału Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Tychy

Kampania „Gramy w kolory” to nowa odsłona miejskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej SegreAguj, poświęconej problematyce segregacji odpadów.

Główny akcent kampanii postawiono na wypracowanie dobrych nawyków i rozpowszechnienie informacji o szerokiej bazie wiedzy na temat segregacji, która jest dostępna m.in. na stronie internetowej umtychy.pl/odpady oraz w aplikacji EcoHarmonogram. To spore ułatwienie, które pozwoli sprawnie poruszać się wśród prostych i nieco trudniejszych zasadach segregacji. Hasło kampanii ma uświadomić, że tak naprawdę segregacja śmieci może być łatwa jak gra dla dzieci.

Ustawodawca nakłada na nas konkretne obowiązki. Ich niespełnianie wiąże się z ogromnymi karami dla gminy, a co za tym idzie dla nas wszystkich.

Kampania „SegreAguj” jest prowadzona przez Urząd Miasta Tychy już od kilku lat. Do tej pory powstały różne materiały wspierające proces segregacji odpadów m.in. ulotki, plakaty, strona internetowa kampanii. Jednak to wciąż za mało, wciąż potrzeba wiedzy, informacji i edukacji, co widać na internetowych forach i tyskich grupach FB. Segregacja śmieci i obowiązki gminy, wspólnot, spółdzielni, mieszkańców – wciąż wzbudzają sporo emocji.

W ostatnich latach w Tychach zauważamy coraz większe zainteresowanie mieszkańców segregowaniem odpadów komunalnych. W roku 2016 ilość odpadów zmieszanych wynosiła 64% w całej masie odpadów, ale już w 2020 r. było to 58%, by w ostatnim roku (2021) spaść do 49%. To wciąż jednak za mało. Zgodnie z unijnymi przepisami w 2020 r. aż 50 proc. odpadów powinniśmy poddawać recyklingowi (w roku 2035 r. będzie to już 65%).

Kampania SegreAguj pod hasłem: „Gramy w kolory” jest realizowana cyklicznie od 2022 roku. Zrealizowano już wiele działań.: m.in. wyjazdy ekobusika edukacyjnego, który w 2022 roku odwiedzał najważniejsze lokalizacje w mieście. W ekobusie przygotowano gry, zabawy i animacje dla najmłodszych. Od zeszłego roku kampania pojawia się cyklicznie w prasie, jest widoczna m.in. na plakatach przystankowych, plakatach przy latarniach wzdłuż al. Niepodległości, autobusach, trolejbusie kampanijnym oklejonym zasadami segregacji odpadów.

W 2023 roku wprowadzono kolejne działania. W tyskich przedszkolach i szkołach podstawowych wystawiany jest autorski edukacyjny spektakl o tematyce ekologicznej pn. „Kolorowe Królestwo”. Najmłodsi uczą się zasad segregacji poprzez zabawę i aktywności z aktorami. Do klas 1-3 skierowany będzie również konkurs na zbiórkę makulatury z atrakcyjnymi nagrodami.

Obowiązki nas wszystkich:

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1469 z późn. zm.):

  • stanowi, że właściciele nieruchomości SĄ ZOBOWIĄZANI do zbierania w sposób selektywny powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych (Art. 5 ust 1 pkt 3);
  • nakazuje radzie gminy określić stawki opłaty PODWYŻSZONEJ za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny (Art. 6k ust 3.);
  • określa poziomy PRZYGOTOWANIA DO PONOWNEGO UŻYCIA I RECYKLINGU zebranych odpadów komunalnych w poszczególnych latach (Art. 3b ust.1)

Nieosiągnięcie tych poziomów skutkuje KARĄ FINANSOWĄ, o której mowa w art. 9z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Kara nie jest pokrywana z opłat uiszczanych „za śmieci” przez mieszkańców, tylko ze środków budżetowych gminy.

Mieszkańcy będą mogli przeczytać m.in., że to od nas wszystkich zależy czy ze środków budżetowych gminy wybudujemy przedszkole, ścieżkę rowerową, drogę, czy co roku zapłacimy milionową karę za brak segregacji odpadów.